KOVO DARBAI SODE IR DARŽE

Kovas – pavasario pradžios mėnuo, tad pirmosios saulėtos dienos neleis užmiršti prasidedančio darbų maratono sode ir darže. Bene svarbiausias darbas yra pagrindinė daržovių ir gėlių sėja daigams.

Pagrindinė daržovių ir gėlių sėja

Kovas yra labai tinkamas mėnuo daigams sėti šias daržoves: pomidorus, porus, baklažanus, paprikas, salierus, svogūnus, žiedinius kopūstus. O jei turite šiltnamį, ankstyvajam derliui nepamirškite pasisėti ridikėlių, špinatų ar krapų.

Jei dar neišsirinkote daržovių veislių, būtinai pabandykite sėti ne vieną, o kelias veisles, pavyzdžiui, pomidorams būdinga itin didelė vaisių formos, spalvų ir dydžių įvairovė. Pasirinkite veisles, kurių vaisiai žali (‘Limetto H’), oranžiniai (‘Orange Queen’), geltoni (‘Ananas’, ‘Jantar’), raudoni (‘Pozzano H’, ‘Sylviana H’, ‘Spencer’, ‘Akron H’), avietiniai (‘Malinowy Rodeo’, ‘Faworyt’) ar net juodi (‘Black Cherry’, ‘Indigo Rose’) – taip ir šiltnamis atrodys žaismingesnis.

Gėlių mėgėjai turėtų suskubti sėti verbenas, raktažoles, raudonžiedžius šalavijus, petunijas, celiozijas, kininius gvazdikus, leukonijas.

Sėklų sėja

Pradedantieji daržininkai turi atminti, kad sėjant labai svarbus gylis. Būtina atsižvelgti į ant pakelio nurodytą informaciją, nes per giliai pasėtos sėklos gali ilgiau dygti arba išvis nedygti. Pasėjus per sekliai, daigai gali pradėti stypti ir augalai augti silpni. Smulkias sėklas (ropių, morkų) rekomenduojama įterpti į 1–2 cm, vidutines (burokėlių, agurkų) – į 2–3 cm, o stambias (žirnių, pupų ir pupelių) – į 3–5 cm gylį.

Sėkloms sėti rinkitės durpines, kokosų plaušų tabletes ar durpių substratus, kurie turi būtiniausius mikroelementus sėkloms sudygti. Jei nuspręsite sėti substrate, atminkite, kad sėkloms geriausia yra smulki (0–20 mm) durpių frakcija. Sėkloms sudygus, svarbu daigelius patręšti ir pasirūpinti apsauga nuo grybinių ligų, juos nupurškiant fungicidais. Svarbu nepamiršti, kad grybinių ligų plitimą lemia aukšta temperatūra, per drėgnas substratas ar blogas drenažas pasėlyje, daigų užmirkimas ir auginimas monokultūroje per tankiai pasėjus.

Išpikuoti augalus geriausia į komposto mišiniu ar gruntu pripildytus vazonėlius, nes šiose terpėse yra daugiau humusinių rūgščių, ilgiau išlaikančių dirvos trąšumą. Be to, kompostas, kitaip nei durpių substratas, geriau išlaiko drėgmę, nesušoka į gumulą.

Norint pagerinti dirvą, rekomenduojama įmaišyti vermikulito, agroperlito, zeovito ar drėgmę palaikančių granulių, taip pat natūralių trąšų: biohumuso ar arklių mėšlo komposto.

Darbai sode

Pavasaris – puikus metas planuoti daržo įrengimą ir sklypo tvarkymo darbus: sklypo formavimą, takelių tiesimą, tvoros tvėrimą ar laistymo sistemos įrengimą. Aplinkotvarkos darbams pasiruoškite iš anksto, nes jie gali užsitęsti visą vasarą, atsižvelgiant į jūsų galimybes ir tvarkomą plotą.

Kovą galite pradėti pagrindinį vaismedžių genėjimą, kol nepabudę medžių pumpurai ir neprasidėjęs augimas. Patartina nevengti stipriau pagenėti, taip atnaujinsite vaismedžio vainiką. O kovo antroji pusė – tinkamas laikas pradėti pavasarinį vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimą.

Be to, pats metas pradėti ruoštis didiesiems pavasario darbams darže ir pasiruošti šiltnamį: sutvarkyti karkasą, orlaides, paviršių, jei reikia, ištiesti naują polietileno plėvelę. Sutvarkius šiltnamį, itin svarbu pasiruošti gruntą – jį dezinfekuoti ar pakeisti kitu. Geriausia per kastuvo gylį nukasti esamą gruntą ir atvežti naujo, tuomet gruntą galima papildyti dirvos papildais (keramzitu, perlitu, ceolitu), drėgmę palaikančiomis granulėmis, jeigu sezono metu kamavo kurmiai ir kurkliai, patiesti apsauginį tinklą. Kaip ekonomišką alternatyvą gruntą galima pakeisti tik auginimo lizduose.

Nepamirškite pasirūpinti ir veja – dabar tinkamas laikas išsklaidyti sniego sąnašas kieme ar darže. Dėl storo apledėjusio sniego sluoksnio veja gali iššusti, o kai kurie plotai ir visai išplikti, pavasarį juos tenka atsėti. Nutirpus sniegui, tinkamas laikas nugrėbti senus, pūvančius lapus, jei nepadarėte to rudenį. Šis darbas yra vienas paprasčiausių būdų gerokai sumažinti ligų plitimą sode. O sugrėbti lapai pravers įrengiant šiltlysves.

Kovo pabaigoje pradėkite daiginti ankstyvąsias bulves, taip pagreitinsite jų augimą. Bulvės daiginamos dėžutėse išdedant taip, kad kiekviena jų gautų šviesos. Laikymo temperatūra turėtų būti ne aukštesnė nei +20 °C. Atsižvelgiant į veislę ir temperatūrą, dygimo trukmė yra 3−6 savaitės. Bulvės į dirvą sodinamos, kai daigeliai paauga iki 1−2 cm, o dirvos temperatūra yra ne žemesnė nei +6 °C.

Kambarinės gėlės

Kambarinių gėlių augintojai gali pradėti aktyviai jas laistyti ir tręšti. Kovas yra palankus laikas jas persodinti ar bent pakeisti viršutinį žemių sluoksnį. Nepamirškite, kad persodinant augalą reikėtų parinkti 2–3 cm didesnio skersmens vazoną, o dieną prieš persodinimą augalą gausiai palaistyti. Nepersodinkite žydinčio augalo – tai galima daryti tik pasibaigus žydėjimui.

O jei turite per žiemą išlaikytų svogūninių gėlių, kurių nepasodinote į gėlyną rudenį, kovo pradžia –pats laikas suskubti tai padaryti.

Platų prekių vištoms, triušiams ir kitiems paukščiams bei sėklų ir sodo prekių asortimentą, už itin draugišką kainą, galite rasti, mūsų draugų, svetainėje: https://prekesukiui.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *